Doporučení

Pokud se hlásíte do USA, budete potřebovat minimálně dvě doporučení od profesorů, ale spíše tři. Doporučení slouží univerzitám k tomu, aby získaly obraz o studentovi z trochu jiného úhlu pohledu.

Jaká doporučení

Když univerzita nakáže, že budete potřebovat tři, myslí tím většinou jednoho profesora exaktních věd, jednoho z humanitních oborů a jednoho counselora – vysvětlím. Counselor je člověk, kterého mají na amerických a vůbec mezinárodních školách proto, aby vám pomáhal s organizací studia a poskytuje onformace o vysokých školách, něco jako studijní oddělení na vysoké škole. Protože u nás nic takového na střední nemáme, musíte se obrátit na někoho jiného, třeba na ředitele, zástupce, nebo jako v mém případě, na profesora angličtiny.

Koho tedy požádat o doporučení

Nejlépe uděláte, když zajdete za profesorem, se kterým se dlouho znáte a pokud možno máte i zážitky z mimoškolního prostředí. Samozřejmé je, abyste s ním dobře vycházeli. Profesor, jemuž děláte na hodině bordel vám dobré doporučení nenapíše. Profesor, který by vás měl znát nejlépe je váš třídní. Pokud s ním máte dobré vztahy, poproste ho o doporučení

Kdy žádat

Rozhodně to nenechávejte na poslední chvíli, dejte profesorům minimálně měsíc na to, aby si na vašem doporučení dali záležet. Myslete na to, že tu nejsou pouze pro vás. Můj postup byl následující: Přihlášku jsem musel odeslat do 31.12. O tom, že po nich budu něco chtít jsem profesorům řekl už v září, konkrétní “zadání” jsem jim dal v říjnu, sklidil doporučení v listopadu a dal si ještě načas s překladem těch, které nebyly v angličtině.

Co má obsahovat

Naši profesoři obvykle nevědí, co do takového doporučení napsat. Ulehčete jim práci tím, že jim napíšete seznam aktivit, do kterých jste se během střední školy zapojili, jako různé soutěže, olympiády, reprezentace školy, to se vždy počítá. Také jim řekněte, jak má být dlouhé (obvykle stránka až dvě) a kdy přesně to chcete. Zní to zvláštně, zadávat domácí úkol profesorovi, ale pokud chcete mít dobré doporučení, měl by autor vědět, co má obsahovat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *