Příjmací testy

Protože naše vysvědčení americkým univerzitám moc neřekne, musíte podstoupit příjmací zkoušky. Na výběr jsou dvoje, SAT a ACT. Jsou mezi nimi menší rozdíly, které si můžete najít, ale já se budu věnovat hlavně SAT, protože jsem jimi prošel a vím, o čem mluvím.

ACT mají povinnou science část, tak někteří tvrdí, že pokud vás zajímají spíš přírodní vědy, je lepší dělat ACT. Osobně s nimi nemám zkušenost, tak nevím co dodat.

SAT, tedy Scholastic Aptitude Testingje podobné českým příjmačkám od Scia, nejspíš také proto, že se Scio inspirovalo v Americe. Provozuje je americká firma CollegeBoard. Kdo strávil nějaký čas na americké střední škole, nejspíš si tyto testy zkusil. Jsou totiž mnohem průkaznější než americké maturity a platí na 95% vysokých škol. Proto se na ně američané na střední důsledně připravují. Já jsem tuto možnost neměl, tak jsem si musel vystačit s pár publikacemi z knihovny Fulbrightovy komise.

Hlavní částí testu je takzvaný SAT Reasoning, někdy také SAT I. Je to hlavní část, kterou musí splnit každý. Druhou částí jsou potom SAT Subject tests, alias SAT II. CollegeBoard nabízí asi 14 těchto subject testů a vy si vyberete takové, které předepisuje / doporučuje vaše univerzita pro váš obor. Většinou vystačíte se dvěmi, ale na některých školách vyžadují I tři. Například na MIT požadují Math II (Matematika má dvě úrovně složitosti, zde samozřejmě ta obtížnější), Physics nebo Chemistry a jakýkoliv další.

www.collegeboard.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *