Eseje

Počet esejů. které budete psát záleží na počtu přihlášek, které podáváte. Minimálně to ovšem bude jedna dlouhá, (dvě strany) hlavní esej a jedna menší (odstavec). Každá univerzita si ovšem naordinuje svůj mix esejů.

Malá rada: Některé univerzity se vás budou ptát na podobné či stejné věci. Když použijete ten samý, trochu upravený text, ušetříte nějaký čas.

Dejte si na to hodně času

Málokdo napíše úspěšnou esej za večer. Psaní esejů je kreativní a dlouhodobý úkol. Já jsem svoje eseje začal psát v září a dopsal jsem je v prosinci. Dejte si záležet na každém slovu. Gramatické chyby jsou velkým mínusem, tak doporučuji dát to přečíst rodilému mluvčímu či alespoň angličtinářovi.

Vím, že esej je velmi osobní záležitost, a proto není moudré ji veřejně sdílet. Každopádně velmi pomůže, když ji dáte přečíst kamarádům či rodičům, a poučíte se z kritiky. Různí lidé vám poradí různé věci.

Buďte sami sebou

Účelem esejů je zprostředkovat univerzitě vaši osobnost, proto by měly být jen vaším dílem, ne dílem jiných. Rozhodně si nic nevymýšlejte. Zapátrejte ve vaší paměti a sepiště seznam všeho, co jste kdy udělali: kroužky, sport, ocenění, zkušenosti. Uvidíte, že problém bude se vejít pod horní hranici počtu slov než že by nebylo o čem psát.

Nemá smysl jen opakovat, co už dávno je ve formulářích jednou napsáno. U všeho, co napíšete, zdůvodněte proč je to důležité a jak to přispělo k rozvoji vaší osobnosti.

Na druhou stranu nebuďte skromní. Američané jsou zvyklí přehánět, a když napíšete, že jste “good”, hned vaši přihlášku hodí do koše. Slova jako “outstanding”, “incredible”, “excellent” jsou na místě. Vysvětlete jim, že jste ten nejlepší kandidát a udělají chybu, pokud vás nevyberou.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *