Nakládačka

Opravdu mě nenapadl lepší titulek k vyjádření toho, do čeho jsem se tento semestr pustil. Rozeberu to hezky popořadě: škola, mimoškolní aktivity a práce.

Předměty

Z minulého semestru jsem se zjevně moc nepoučil, neboť jsem si opět nabral šest předmětů. Výsledkem je, že mám každý týden čtyři problem sety (sbírky příkladů) a jeden protokol na laborky. Všechno kulminuje ve čtvrtek, takže se většinou ve středu a čtvrtek moc nevyspím.

Termodynamika

Letos asi nejtěžší předmět. Písty a válce, spalovací motory, kompresory, turbíny, proudové motory, tepelné elektrárny a podobně. Asi to nebude zrovna náplň mého života, ale celkem mě to baví – když pomineme neděli večer, kdy dodělávám úkol na pondělí.

Diferenciální rovnice

Konečně matika, u které je naprosto jasné, k čemu je dobrá, protože jsme diferenciální rovnice nakousli ve fyzice a dalších předmětech. Nevýhodou je, že jsem se ještě neskamarádil s maticemi, ale i to přijde.

Pevnost a deformace materiálů

Aneb Mechanical engineering I. Náplní předmětu je (teoretické) ohýbání, napínání, kroucení, zahřívání materiálů a podobně. Předmět, ve kterém si inženýr vyvine vztah k oceli.

Teorie her

Letos jsem si musel zapsat nějaké společenské vědy. Tento předmět spadá pod katedru ekonomie. Nejprve jsem plánoval si zapsat úvod do mikroekonomie, ale teorie her zněla mnohem zajímavěji. A přiznám se, že je to můj nejoblíbenější předmět. Jak to? Protože přednášky jsou zábavné a člověk na nich neusíná. Profesor je opravdu třída, a dokáže přednášku pro 300 lidí udělat vtipnou a interaktivní. Další aspekt je, že teď vidím, že teorie her je všude. V politice, ekonomii, biologii a společenském chování. Úžasné.

Fyzikální laborky

Jediný předmět, se kterým pokračuji z minulého semestru. Tentokrát si můžeme experimenty vybírat podle chuti a jsou pokročilejší. Hradla – binární logika, supervodivost, měření poměru náboje elektronu k jeho váze, urychlovač a podobně.

Francouzská konverzace

Na to, že jsem na gymnáziu mluvil šest let francouzsky, to letos byla bída. Obával jsem se, že jsem kvůli angličtině a španělštině zapomněl francouzsky. Zapsal jsem se tedy na francouzskou konverzaci a už po měsíci jsem zpátky, et je parle français.

Aktivity

Nejdříve jsem myslel, že budu děla méně věcí a věnovat se jim víc, ale nakonec to dopadlo tak, že toho dělám víc a trávím tím víc času.

Plavání

Loni po konci sezóny mě oddíl zvolil za kapitána. To znamená, že se starám o to, abychom měli kde plavat, vymýšlím tréninky než najdeme trenéra – což je také moje zodpovědnost, mám na starost závody a dopravu a atmosféru v oddíle. Výsledek? Nemůžu si dovolit jen tak zatáhnout trénink a vyřizuji hromadu emailů. Ale baví mě to.

Další sporty

Ze všech intramural sportů, co jsem dělal loni, jsem zůstal jen u volejbalu. Moje sezóna ale přijde v zimě, kdy plánuji plavat, hrát vodní pólo, hokej a volejbal.

Aerospace

Pamatujete na ten klub, co jsem spolu s kamarádem založil loni v říjnu? A kdy jsme se sedmi členy vypustili balón a získali fotografie ze 20km? Tak tento klub se teď rozrostl na asi 20 lidí, a připravujeme nový, ambiciózní balónový projekt. Já jsem oficiálné Director if Engineering a vedu mechanickou část klubu, zodpovědnou za trup, balón, padák, vlastně všechno co nemá co do činění s elektřinou, tu má na starost Stephen (viz minulý článek).

Formule

Hybridní formule letos startuje spíše pomaleji, protože máme mnoho nových členů, a je třeba je naučit, jak se co dělá, než se pustíme do opravdové práce. Letošním cílem je postavit zcela nové auto, a vyhrát!

Bluebooker

Přes prázdniny a začátkem tohoto roku jsme vyvíjeli novou verzi systému pro plánování předmětů, ale na to teď není tolik času, tak to jde jako první stranou. Přece jenom jsme inženýři a ne programátoři, a je to jen naše hobby.

Práce

V rámci práce se od minulého semestru nic nezměnilo. Snad jen to, že mám fixní směny, místo toho, abych si je volil na týden dopředu.

Student Tech

Nic nového pod sluncem. Pokud nevíte o co jde, čtěte zde.

Plavání

Učím děcka plavat, a už nemusím předstírat, že mám rok zkušenosti, protože ho teď opravdu mám. Pro více informací čtěte zde.

Další

Kromě toho také ve volném čase opravuji kola, počítače a píšu blog, ale toho jste si asi všimli.

2 thoughts on “Nakládačka”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *