NASA

Ne, opravdu jsem nedostal nabídku pracovat pro NASA, ani me nepřijmou na letní stáž, protože nemám americké občanství. Mám jiný důvod, proč jsem článek pojmenoval NASA.

Stejně jak před pár týdny na kampus zavítali představitelé Boeingu, tak nás minulý týden navštívil bývalý šéf NASA Dan Goldin. Nevím, jaký byl účel jeho návštěvy, ale každopádně si vyhradil čtvrt hodiny na náš Aerospace tým. Pověděli jsme mu o našem minulém a současném projektu, přestože většinu času mluvil on o svých zkušenostech z NASA. Vyprávět o amatérských balónech někomu, kdo byl zodpovědný za raketoplány se zdálo dost bláhové, ale měl pro nás pár konstruktivních nápadů.

Jedna věc z jeho vyprávění mě zaujala. Stěžoval si, jaký je tlak posílat lidi do vesmíru. Říkal, že co stojí neuvěřitelné peníze nejsou pilotované lety samy o sobě, ale přehnané nároky na bezpečnost. Dle něho je s cestou do vesmíru spojen neodmyslitelný risk, a když dojde k nehodě, lidé by to mělo přijmout raději než hledat kdo je ta jedna zodpovědná osoba. Rozhodně chápu jeho uvažování, že lety do vesmíru jsou nevděčné, protože když havaruje raketoplán, a že ten risk je tu vždy, lidi si řeknou: kdo za to může – asi šéf NASA. Na druhou stranu uznal moji námitku, že lety do vesmíru jsou vzrušující, i když myslím že sám moc nadšený nebyl.

Těch patnáct minut změnilo můj pohled na pilotované lety do vesmíru. Jinak se nemůžu dočkat, kdo přijede příště.

Vice zde: http://history.nasa.gov/dan_goldin.html

3 thoughts on “NASA”

  1. Je nejaka sance, ze byses o tomhle vic pobavil s Simonem? Piseme na tohle tema esej a tohle je presne voda na mlyn nasich argumentu! (rikame ze lidske mise jsou zbytecne a mely by se zrusit) 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *