Caution, radioactive material; Biohazard BL2

Letní výzkum a maraton

O čem to dneska bude? O tom, jak jsem si sháněl práci na léto, co tu dělám, co mám v plánu a kdy se vracím do Čech.

Výzkum

Už mám po zkouškách a léto je v plném proudu. Vrátím se ale pár měsíců zpět, když jsem  hledal, co dělat v létě. Loni přišla příležitost za mnou, viz Letní praxe a triatlon, letos jsem musel já za ní. Po jarních prázdninách už řada mých přátel měla léto jasné, a já stále neměl páru. Měl jsem před sebou tři možnosti v pořadí priority: Sehnat stáž v průmyslu, sehnat opět stáž na univerzitě, nebo jet domů a válet šunky, dělat plavčíka nebo tak nějak. Sehnat letní stáž v leteckém průmyslu (NASA, Boeing, Sikorsky) se ukázalo obtížné, protože bez amerického občanství se můj výběr omezil pouze na netechnické pozice. Nechtěl jsem plýtvat svůj rok OPT na něčem, co by mě nebavilo, tak jsem obrátil zrak na výzkum na Yale.

Nechtěl jsem pracovat ve stejné laboratoři jako loni – ne že by se mi tam nelíbilo, ale chtěl jsem zkusit něco nového. Dříve, v únoru během Engineering Week jsem se bavil s klukem, který přednášel o své kariéře v UTC, a řekl mi, že by mi možná našel místo v jejich laboratoři, která se zabývá elektrospreji, což se mimo jiné týká pohonu satelitů. Promluvil jsem si tedy s panem profesorem, a po pár formalitách jsem měl léto jasné.

Předmětem mého výzkumu je studovat energetické vlastnosti nanokapiček iontových kapalin vytvořené pomocí elektrospreje. (Machruji, i když jsem před měsícem sám nevěděl o co jde – zkuste Google.) Je to obor na pomezí strojního, chemického inženýrství a fyziky kapalin. Měl jsem jen krajní předchozí zkušenost, a tak se každý den učím nové věci. A zatím mě to baví.

Poznatky: Kdo chce, práci si tu najde. Dále, nedoceněný Engineering Week mě opravdu pomohl. Nakonec, vyplatí se znát lidi – jednou vám třeba přihodí místo.

Caution, radioactive material; Biohazard BL2
Laboratoř hmotnostní spektrometrie

 Maraton

Loni jsem přežil Half Ironmana, a říkal jsem si co podniknu letos. Jeden z mých snů je dokončit (a přežít) celého Ironmana, ale na to zatím opravdu nemám, tak jsem se rozhodl to vzít postupně a natrénovat na maraton. Ještě nevím kdy a kde, a jestli nebude v srpnu / září žádný oficiální závod, zaběhnu si to sám na cyklostezce. Běhání nikdy nebyla moje silná stránka, pokud jste někdy zaběhli maraton tak vás obdivuji a jestli máte nějaké tipy, budu rád když napíšete. Zatím trénuji dvakrát denně, tak uvidím jak dlouho mi to vydrží.

3 thoughts on “Letní výzkum a maraton”

  1. Jak to tam s tim letnim vyzkumem funguje? Predpokladaji se znalosti z oboru (trebas tento se mi zda dost specificky) ci Te vemou ze zaklandim Ing. a ucis se za chodu jako pomocnik?

  2. Předpokládá se pouze základní znalost a nadšení pro věc. Zatím nemám žádný diplom a jak jsi řekl, učím se za chodu jako pomocník, i když mám na starost svůj malý projekt. Tohle ovšem platí pouze pro letní stáž, pokud bych tu chtěl pracovat po škole tak bych musel znát víc.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *