21

Přiznám se, že mi to teda trvalo, než jsem napsal článek o tom, jak jsem podruhé dosáhl plnoletosti. Takže: Jak to probíhalo, a co to znamená.

Ve suite kde žije devět lidí není zvláštní, že dva lidi mají narozeniny ve stejný týden, a tak jsme slavili jedny dvacetiny a jedny jednadvacetiny. Protože Američani mají narozdíl od nás jen dvanáct let školy do maturity, jsou tu všichni o ročník mladší. Ostatní spolubydlící nám zorganizovali párty – pozvali asi třicet lidí, koupili dva dorty, sehnali reproduktory a barevná světla, takže potom co jsme zazpívali Happy Birthday ve všech jazycích co známe (asi 12) a nabaštili se dortu, tak jsme spustili hudbu a světla. Decentně, samozřejmě, nechtěli jsme “pozvat” děkanku, jak tomu ona říká, když jde zatrhnout párty kvůli hluku. Dostal jsem i malý dárek. Jsem vděčný za spolubydlící, co to zorganizovali, kamarády co si vzpoměli a za přání z domova.

Jednadvacet let je tu důležitý milník. Jako u nás máme 15 a 18 let, tady mají 16 a 18/21. Od šestnácti můžete řídit, od osmnácti volit a kouřit a od jednadvaceti pít alkohol. Se sexem je to složitější, záleží jak na věku obou partnerů tak na jejich věkovém rozdílu. Do většiny barů a diskoték vás pod 21 nepustí, protože se věk kontroluje u vchodu a ne u baru. Jednadvacetiletí mají na kampusu tu výhodu, že mohou chodit do barů, kam smí většinou pouze čtvrťáci (Američanům tu je 18,19,20 a 21 po ročnících) a tu nevýhodu, že po vás mladší kamarádi budou chtít, abyste jim koupili pití.

Chtěl jsem si půjčit auto v autopůjčovně, ale odbyli mě že mi prý ještě není 25. Tak snad za 4 roky už budu moci konečně dělat všechno (kromě kandidování na prezidenta).

EDIT: Věk k půjčení auta záleží na autopůjčovně, například Zipcar vás nechá řídit už od osmnácti.

4 thoughts on “21”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *