Holandsko

“Správně se říká Nizozemsko!” To sice ano, ale za prvé si to tu pletou i Nizozemci a za druhé opravdu jsem v té části Nizozemska, které se říká Holandsko. Základní otázky: Co, jak a proč.

Co? Jsem tu na desetitýdenní stáži na univerzitě TU Delft. Pracuji na analýze poruch malých satelitů a aplikaci této analýzy na projekt DelFFi. DelFFi budou dva identické CubeSat satelity letící ve formaci a jsou součástí evropského projektu QB50 pro výzkum atmosféry. Zkrátka se podílím na projektu, který za nějakých 5 let poletí do vesmíru (a tři měsíce na to shoří v atmosféře). Nemohu zatím říct, jestli mě to baví, protože jsem sotva začal ale doufám, že to bude stát za to.

Jak? Minulé dvě léta jsem dělal výzkumu nás na univerzitě. Sehnat si místo na univerzitě není těžké, stačí se domluvit s profesorem, kterého znáte a životní náklady pokrýt buď z peněz laboratoře nebo ze stipendia (fellowship). Co jsem si dříve neuvědomil, je jak snadné je získat si místo i jinde. Profesora, u kterého pracuji jsem si vygoogloval, napsal jsem mu, jestli u něj mohu přes léto zadarmo dělat a on samozřejmě řekl že ano. Pak jsem požádal Yale o stipendium pro výzkum v zahraničí (research abroad) a dostal jsem ho. Bylo to tak snadné, že jsem se zamyslel, jestli jsem si místo zvolil správně.

Proč? Za prvé si chci rozšířit obzory a zkusit něco nového někde kde jsem ještě nebyl. Za druhé bych rád očíhnul TU Delft, protože se sem chci hlásit na magisterské studium. Stále ještě nevím, jestli chci dál studovat na Americe nebo v Evropě, jestli chci dělat PhD nebo jen Master a už vůbec nevím, v čem bych se chtěl specializovat. Snad budu mít na konci léta lepší představu.

Nakonec pro představu pár frází, které v Holandsku určitě potřebovat NEbudete:

Přestalo pršet.

Cesta vede do kopce.

Cesta vede z kopce.

Nevede tam cyklostezka, musíte autem.

Zítra bude slunečno.

3 thoughts on “Holandsko”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *