Kalifornie

Za dva a tři čtvrtě roku jsem navštívil devět z padesáti států USA, všechny na východním pobřeží. Chtěl jsem se ale také podívat na západ, hlavně do Kalifornie, o které jsem tolik slyšel. Spousta mých kamarádů pochází z Kalifornie a soustavně mě zvali k nim domů. Nechtělo se mi tam jet jen na víkend, a na delší dobu jsem neměl čas ani pořádný důvod. Až do letošních jarních prázdnin.

Dostal jsem se do soutěže Caltech Space Challenge (http://csc.caltech.edu/), která se koná na Caltechu v Pasadeně u Los Angeles. CSC byla sice až týden po našich jarních prázdninách, ale co, rozhodl jsem se že CSC stojí za to zatáhnout týden školy. S profesory jsem se domluvil, že úkoly budu dělat po nocích a oni s tím většinou neměli problém, i když nadšení zrovna také nebyli. Naplánoval jsem si tedy dva týdny cest po Kalifornii, po kterých jsem zakotvil na týden na Caltechu.

Jak už jsem uvedl, mám spolužáky všude možně, tak jsem procestoval Kalifornii od jihu k severu, od San Diega přes Temeculu, Los Angeles, San José až do San Francisca, aniž bych utrácel za ubytování. Navštívil jsem jak města, tak pláže a přírodu. Nebudu zabíhat do detailů. Kalifornie je opravdu krásná. Počasí tam bylo příjemné, v San Diegu to v březnu bylo na krátký rukáv a sandály. Moře bylo trochu studené, ale rozhodně lepší než v New Havenu. Lidé tam jsou velmi přívětiví – ne že by na východě nebyli, ale přišlo mi, že Kaliforňané nikam soustavně nespěchali. Také mě zaujala početná mexická menšina na jihu a asijská menšina na severu.

Nyní pár slov o Caltechu a o soutěži. CSC je soutěž, které se účastní 32 studentů z celého světa (hlavně ale z USA, Němecla, Indie a Austrálie). V týmech po 16 jsme měli za úkol za pět dní navrhnout pilotovanou misi k Marsovu měsíci Phobosu nebo Deimosu. Pracovali jsme ve dne v noci a pomáhali nám profesoři z Caltechu a experti z NASA. Bylo to vyčerpávající, ale opravdu hodně jsem se naučil a poznal jsem spoustu zajímavých lidí, od mých vrstevníků po astronauta Buzze Aldrina. Hlavně jsem se ale utrvdil v tom, že mě vesmír fascinuje že se tomu chci v profesním životě věnovat. Návrat do školní reality byl celkem tvrdý, ale jak už jsem zmínil, stálo to za to.

Shrnutí: V Kalifornii je dobře a rád se tam někdy vrátím. Kdybych se třeba náhodou dostal na magistra na Stanford (který jsem také měl příježitost navštívit) nebo Caltech, tak bych se vůbec nezlobil.

2 thoughts on “Kalifornie”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *