Přihlášky do magisterského studia

A je to opět tady. Vyplňuji přihlášky, tentokrát pro magisterské studium. Takhle přesně to začalo před čtyřmi lety a tím se kruh uzavírá. Stejně jako jsem to udělal před čtyřmi lety, když jsem neměl ponětí, co všechno takové přihlášky obnáší, tak jsem si musel vše zjistit pro magisterské studium. V tomto příspěvku bych rád sepsal, jak to funguje a v čem se to liší od přihlášek k bakalářskému studiu. Navíc tu jsou rozdíly mezi školami v Americe a v Evropě.

Většina škol požaduje následující:

  • Výpis známek
  • Testy GRE/GMAT/LSAT/MCAT
  • Eseje
  • 2-4 doporučení
  • Jazyková zkouška
  • Formuláře
  • Poplatek (~70$)

Výpis známek

Na známkách samozřejmě záleží. V Americe existuje systém GPA který převádí známky na průměr z bakalářského studia mezi 4.0 (samé A) a 0.0 (samé F). Známky ze střední už nikoho nezajímají a většina škol se zaměří na známky z předmětů v oboru.

Testy

Příjmací zkoušky které škola požaduje závisí oboru, na který se hlásíte. Pokud jdete na práva, musíte jít na LSAT. GMAT je pro manažery, MCAT pro doktory a GRE pro všechny ostatní. GRE je velmi podobný testům SAT, které jsou potřeba pro balakářské studium. Je to asi čtyřhodinová zkouška, ve které se střídají části z porozumění textu a doplňování slov, matematiky a psaní krátkých esejí. Na rozdíl od SAT je GRE na počítači jako TOEFL a testovací centra nabízí GRE mnohem častěji než SAT. Navíc to není tak stresující, protože u přihlášek na magistra záleží na známkách a doporučeních více na úkor výsledku GRE. Většina škol se spokojí s hlavní GRE zkouškou  a nevyžaduje konkrétní subject testy.

Eseje

Motivační esej, ve které vysvětlíte kdo jste a proč se hlásíte tam a tam není nic nového. Na rozdíl od bakaláře ale školy očekávají konkrétnější plány co se týče vaší kariéry. Sem tam si škola naordinuje nějaké kratší eseje ale není to tak hrozné jako na bakaláře.

Doporučení

Doporučení mají velkou váhu. Očekává se, že si seženete doporučení od profesorů v oboru, kteří vás nejen učili ale se kterými se znáte mimo hodinu. Profesor, se kterým jste dělali výzkum nebo který vede vaší bakalářskou práci vám určitě napíše dobré doporučení. Dejte jim vědět včas! Není nic horšího než žádát o profesora o  doporučení a vysvětlovat mu že to musí poslat do zítřka.

Jazyková zkouška

To, že umíte anglicky můžete opět dokázat zkouškou TOEFL či IELTS. Naštěstí pro mě nemusím na TOEFL znovu, protože diplom (potenciální) ze školy s výukou v angličtině stačí.

Formuláře

Bohužel, pro grad school neexistuje ekvivalent CommonApp kde byste vyplnili vše jen jednou, tak musíte vyplnit více formulářů ohledně vašeho bydliště, aktivit, předchozího vzdělání a práce atd.

Školy v Evropě

Ještě bych rád srovnal přihlášky do Ameriky k přihláškám do Evropy. Dvě věci, co mě zaskočily byly, že většinou není potřeba jít na žádné příjmací zkoušky kromě jazykových a že některé přihlášky jsem musel poslat celé poštou. Konkrétně do Holandska a do Švédska.

3 thoughts on “Přihlášky do magisterského studia”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *