Promoce

Všechno se nakonec semlelo dost rychle. Poslední týdny školy utekly jako voda. Poslední hodinu posledního předmětu poslední pátek (přenos tepla) jsem přežil a pořád mi ještě nedocházelo, že je šmitec. Nejspíš proto, že od vlastní promoce mě ještě dělil měsíc. Zkouškové mě tolik neděsilo, tentokrát jsem měl jen jednu zkoušku (hádejte z čeho – přenos tepla) a čtyři projekty, které jsem jeden po druhém nakonec odevzdal.

Po zkouškách se všichni studenti kromě čtvrťáků rozjeli domů nebo na letní stáže a nás čekaly dvě velké akce – Myrtle Beach a Dead Week. Obě si čtvrťáci organizují sami a kdo se nechce zúčastnit tak nemusí. Spousta lidí co znám se vzala a s kamarády vyrazila třeba kempovat. Myrtle Beach je letovisko v Jižní Karolíně, kam studenti Yaleu tradičně jezdí každý rok. Program více méně spočívá ve flákání se na pláži přes den a paření v noci. Opět, každý si to může udělat po svém, já jsem šel pařit jenom jednou protože vícekrát jsem na to neměl energii a radši jsem si házel talířem na pláži. Přes všeobecnou opilost (někteří pili od rána do večera) to byl fajn odpočinek a příležitost naposled si popovídat s některými přáteli se kterými se moc nevidím – a už možná neuvidím. Dead Week, vtipně nazvaná etapa je opět další příležitost k oslavě, kdy se každý večer pořádá akce jen pro čtvrťáky, překvapivě vždy zahrnující alkohol. Například ochutnávka vín v planetáriu, nebo zmrzlina a pizza a drinky. Velkou výhodou bylo, že přes zavřené jídelny člověk nemusel utrácet za jídlo.

Nakonec přišla třídenní oficiální promoce. Každý obdržel hábit a hranatou čapku a někdo dostal “šály” od různých organizací a kolejí. První den byl Baccalaureate, sekulární obdoba mše kde měl proslov prezident a děkanka univerzidy. Druhý den byl Class Day. Každý si místo hranaté čapky vyrobil nebo opatřil vlastní čepici. Od klobouků, přes květináče po voliéru s motýly. O stovky fotek každý s každým později jsme se shromáždili na Old Campusu kde měl řeč americký ministr zahraničí a absolvent Yaleu John Kerry. Třetí den byl Commencement, kdy to po měsíci natahování všechno skončilo. Opět jsme se shromáždili, tentokrát s hranatými čepicemi, udělovaly se různé ceny a pak si po formální proceduře zástupci kolejí a fakult vyzvedli diplomy. Pak jsme se vrátili do přátelské a rodinné atmosféry jednotlivých kolejí, kde nám děkanka koleje předala diplomy a další ocenění. Další udělování cen se konalo na inženýrské fakultě a potom byl opravdu konec. Čtyři roky potom, co jsem nastoupil, pět let po tom co jsem se začal zajímat o studium v zahraničí jsem stál s diplomem a bakalářským titulem z Yaleu. Stále nevím, jaký závan štěstí mě sem přivedl, ale můžu říct, že jsem si tu užil každý jednotlivý den a jsem za to vděčný.

Bylo hořkosladké se spakovat a odjet. Zvlášť proto, že kamarádi a spolubydlící, se kterými jsem se za čtyři roky velmi sblížil a které jsem si zvykl vídat každý den, se rozprchli po Státech a po světě a nejspíš se s nimi nějakou dobu neuvidím.

 

2 thoughts on “Promoce”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *