Vízum

Po tom, co jsem si letos málem nestihl zařídit vízum před odletem, jsem se rozhodl popsat, jak vypadá proces získání víza. S USA máme už pár let bezvízový styk, což je sice fajn, pokud jste turista, ale pro studium vám ESTA nestačí. K bakalářskému či magisterskému studiu potřebujete vízum F-1, případně na stáž vízum J-1.

Vízum se v příjmacím procesu řeší jako úplně poslední. Nejprve se musíte na univerzitu dostat. Potom musíte univerzitě dokázat, že na studium máte pomocí výpisů z bank a dopisů od sponzorských organizací. Až potom, co univerzita uzná, že máte studium z čeho zaplatit a opravdu přijedete, tak vám vystaví a pošle dokument I-20, což je takové právnické potvrzení o studiu. Dále musíte zaplatit poplatek SEVIS, což je nyní 100 dolarů. Z tohoto poplatku jsou výjimky, například pokud jdete z americké školy do navazujícího studia jako já a nejste ze školy více než pět měsíců. To celé trvá asi dva, tři týdny.

Na stránkách ambasády pak vyplníte žádost o vízum. Má sice asi dvacet stránek ale dá se uložit a nahrát, takže jí nemusíte napsat v jednom sezení. Budou po vás chtít všechno – od čísla pasu, přes informace o příbuzných po data, kdy jste kdy navštívili USA.

Ten systém je dost nepřehledný, tak nezapomeňte (jako já blbec) zaplatit poplatek za vízum ve výši asi 160 USD. Až potom vám systém dovolí si sjednat schůzku na ambasádě. Záleží na tom, jak mají plno ale většinou to jde tak na týden dopředu. Na ambasádu si potom vezmete všechny dokumenty (pas, I-20, potvrzení o schůzce, potvrzení o zaplacení poplatků), nevezmete si žádné zbraně ani elektronické zařízení (mobil můžete – ten vám zabaví hned u vchodu a vrátí při východu) a jdete na pohovor. Ten je v angličtině a mě se v obou dvou případech odehrával stylem: “Kam jdete studovat?” “Na Yale.” “A co tam jdete studovat?” “Strojní inženýrství.” “Tak to máte dobrý, hodně štěstí a užijte si to.” Hotovo, vízum uznáno, necháte jim tam pas a do týdne ho pošlou kurýrem i s vízem uvnitř. Neděsil bych se, že by mi vízum neuznali – pokud máte I-20 a nemáte nějakou kriminální historii tak by neměl být problém.

Sečteno a podrženo to trvá minimálně měsíc, takže je třeba to řešit po přijetí co nejdříve.

Takže stručně:

  1. Získat od univerzity dokument I-20
  2. Zaplatit poplatek SEVIS (~100 USD)
  3. Vyplnit žádost o vízum na stránkách ambasády
  4. Zaplatit poplatek za vízum (~160 USD)
  5. Zařídit si schůzku na ambasádě
  6. Jít na ambasádu na “pohovor”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *