Národní park Yosemite

Minulý víkend jsem měl příležitost se podívat do známého přírodního parku Yosemite v programem Stanford Outdoors. Park se nachází v Kalifornii, na mapě to vypadá, že je to odsud jen kousek ale přesto jsme tam jeli přes čtyři hodiny čistého času. Oblast je to obrovská, člověk může jít na túru na celý den a nenarazit na civilizaci.

V Kalifornii tuto sezónu panuje celkem drsné sucho. Pořád nám ještě teče voda z kohoutků (na rozdíl od některých okresů v jižní Kalifornii), ale na přírodě je to opravdu znát. Jezera a nádrže co jsem viděl jsou buďto vyschlá nebo mají drasticky sníženou hladinu. Ve vzduchu je minimální vlhkost. Barvy blednou a tak i Yosemite je monotónně šedozelený. Už nějakou dobu v parku hoří požár, který lesníci (rangeři) postupně udolávají v uzavřené oblasti. Není to nějaká vatra, z toho co jsem viděl tak části lesa spíše doutnají a uhelnatí, žádné plameny.

Za vstup se něco málo platí a kemp se musí registrovat předem. Kemp nemá personál, ale každý má k dispozici ohniště a umývárky, a dá se tam dojet autem nebo karavanem. Navíc je povoleno rozbít stan a přespat kdekoliv v parku, pokud tam zrovna nesálá požár. Na začátek trasy (trailhead) se musí z kempu dojet autem, nebo Yosemitským minibusem. Každé rozcestí je značené železnými deskami, což se sem hodí ale na české turistické značky to nemá. Za jeden den jsme došli z 2700 metrů na oblíbenou horu Clouds Rest (3000 metrů) a zpátky.

Příroda je tu krásná. Ne tolik vegetace, kromě pár obřích sekvojí mě nic neoslnilo. Ale žulové skály, kopce, plošiny, dómy a útesy jsou nádherné. Zejména když je oranžovým světlem nasvítí zapadající slunce. Jedním z důvodů, proč jsem se hlásil na Stanford je příroda a podnebí, a musím říct, že mě nezklamaly.

WP_001333

WP_001339

WP_001354

WP_001328

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *