První dojmy

Stanford. To jméno jsem slyšel ještě než jsem vůbec uvažoval o studiu v zahraničí a nikdy by mě nenapadlo, že tu nakonec budu studovat. Příjezd sem byl podobný mému přijezdu na Yale před čtyřmi lety, skoro jako déja vu. Znovu jsem jel jen s batohem a kufrem dál než jsem kdy byl na univerzitu, o které se mi ani nesnilo. Na nové místo, kde jsem nikoho neznal a nevěděl jsem jak to tu chodí. Musím říci, že o nás magisterské studenty se nestarali tak, jak si nás hýčkali na Yaleu jako freshmany. Holt když už je člověku 23 let, tak se od něj očekává nějaká samostatnost. Sám jsem se musel dopravit z letiště, sám jsem si musel vyzvednout klíče a sám se dostat do bytu, tentokrát mimo kampus. Není tu už žádný freshman couselor nebo dean co by za mě dával pozor na deadliny a poradil mi s výběrem předmětů, jen chlápek na studijním. Ale abych řekl pravdu tak jsem rád, že si dovedu poradit a nemusí mě už nikdo vodit za ručičku.

Podnebí je tu víceméně středomořské, subtropické. Je tu celkem sucho, ale neustále slunečno a teplo. Na kampusu rostou palmy. Zima se tu prý nekoná, po podzimu přichází rovnou jaro. Uvídíme.  Celkem bych tomu věřil, protože co den je tady vymetená modrá obloha. Za celé léto pršelo jen třikrát, jednou dokonce nedávno ale to bylo uprostřed noci a nikdo si toho nevšiml. Do San Francisca je to asi hodinu vlakem, do San Jose asi dvacet minut a na letiště jen půl hodiny. Navíc studentům, co bydlí mimo kampus univerzita poskytuje velmi zlevněné jízdenky na vlak.

Co se předmětů týče, tak jsem snad konečně pochopil místní systém. Za prvé tu místo semestrů máme trimestry. Za druhé tu většina studentů plánuje zůstat na PhD, a pro magisterské studenty jako jsem já je potřeba vymyslet, jak všechny požadované předměty naskládat pouze do dvou let studia. Na rozdíl od Yale pokud bych si chtěl zapsat více než tři předměty za trimestr, tak by mi radikálně navýšili školné. Letos moje tři předměty jsou: Control Design Techniques (mechatronika), Spacecraft Design Lab (návrh a stavba satelitů) a Independent Research, v kterém dělám výzkum spolupracujících satelitů v rámci Space Rendezvous Lab. Zatím mě to opravdu baví, je fajn mít možnost chodit na předměty které jsou velmi specializované na to, co chci dělat.

Stanford nabízí studentům nesčetně možností sportovního vyžití. Od rána do večera je tu otevřený venkovní bazén, hala na basket a volejbal, fitko, běžecký ovál, lezecká stěna, golfové hřiště, tenisové kurty, stáj (za připlatek samozřejmě) atd. Navíc se dá za velmi rozumné ceny půjčit surf, stan, vařič a další outdoorové vybavení.

WP_001280

One thought on “První dojmy”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *