Auto

Jak už jsem zmínil v článku Řidičský průkaz, bez auta se tu moc daleko nedostanete. Přes léto 2012 jsem si udělal americký řidičák. Nemusel jsem chodit do autoškoly, jenom složit písemnou zkoušku, oční test a jízdu, na kterou jsem si sám musel sehnat auto (paradox).

Na auto sice nemám, ale půjčovny tu jsou všude. Na Yaleu jsem měl oblíbený Zipcar. Zarezervujete si auto přes internet třeba i hodinu předem, zaplatíte online, přijdete na parkoviště, odemknete auto kartou a jedete. Pak auto vrátíte na parkoviště a o nic se nemusíte starat. Je to sice trochu dražší než obyčejná půjčovna, ale přece se nebudu obtěžovat chodit někam daleko pro auto a vyplňovat nějaké papíry když to auto chci třeba jen na dvě hodiny. Na Stanfordu máme také Zipcar, ale ještě jsem ho nepoužil.

Několikrát jsem si půjčoval auto v půjčovně. Často po vás budou chtít kreditku (debetní karta jim někdy nestačí), kterou jsem si naštěstí nedávno vysloužil od banky. Stejně jako u jiných věcí zaplatíte vždy více, než si myslíte. U jídla platíte oproti oficiální ceně navíc DPH a spropitné, u autaa je to podobné. Píšou, že to bude za 30 dolarů na den, což není špatné, ale v tom není daň, benzín, kdejaké poplatky a pojištění. Takže nakonec to bude alespoň dvojnásobek.

Další potíž je věk. V Americe dostanete povolení (permit) už v patnácti bez zkoušek a můžete jezdit s doprovodem. V šestnácti si můžete udělat řidičák a jezdit třeba do školy – protože v šestnácti se asi nenecháte stále vozit od rodičů. V půjčovně vám ale v drtivé většině nepůjčí auto až do 21 let. A i když je vám nad 21 ale pod 25, tak vám to ještě na účtě osolí, za to, že jste riziková skupina.

Nedávno jsem měl historku s pojišťovnou. Ne zas tak nedávno, protože případ pořád běží. S půjčeným autem jsem jel spořádaně po parkovišti, když najednou buch. Blbec co tam byl zaparkovaný do mě nacouval. Na mém autě udělal škrábanec, zatímco jeho bylo bez úhony. Řidič přiznal vinu, vyměnili jsme si informace a když jsem vracel auto, tak jsem to nahlásil. Ukázalo se ale, že pojištění, které jsem si dříve při vyzvednutí auta vybral bylo jen povinné ručení, které by pokrylo škodu na jiném autě, ale ne na mém. Evidentně povinné ručení tu ale není povinné, a v půjčovně se mi vysmáli, že jsem si měl koupit pojištění proti nepojištěncům. Pachatel sice pojištění měl, ale protože na jeho autě škoda nebyla, tak nemá důvod to řešit. Já teď doufám, že si to pojišťovny nějak vyřeší mezi sebou a že nebudu muset naivně platit za škodu, kterou jsem nezpůsobil.

WP_001648

 

2 thoughts on “Auto”

  1. Zajímavý článek. Ta pujčovna tedy nebyla zrovna moc solidní a spíš mi to připadá, že jsi narazil na pěkné šmelináře. Jsem zvědav, jak to nakonec dopadne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *