Tady to podepište

Už jsem myslel, že mi docházejí postřehy a píši jen o cestování, ale napadla mě jeden rozdíl mezi ČR a USA, o které jsem ještě nepsal. Totiž všeobecný strach všech firem a organizací, že se s nimi bude někdo soudit.

Zvykl jsem si, že když člověk jede na nějaký organizovaný výlet, tak musí podepsat tzv. waiver. V tom podepisujete, že pořadatel za nic neručí, nemůžete ho žalovat a velmi často ve waiveru stojí že “activities can cause injury or death.” Tady to nikdo nečte, všichni to podepisují s důvěrou a taky nemají moc na výběr. Kdo nepodepíše, nejede. Když se ptám, co že to podepisuji, tak mi buďto řeknou ať to prostě podepíšu a nedělám trapárny, nebo vtipkují o tom že se z výletu nemusím vrátit.

Vezměte si například lezeckou stěnu. V ČR přijdete, zaplatíte zálohu a lezete. Pokud to neumíte, tak přijdete s někým, kdo to umí, nebo si zaplatíte kurz. To dá smysl. V USA přijdete, vyplníte formulář s osobními informacemi a samo sebou waiver. Poté podstoupíte test, jestli umíte jistit. Pokud to neumíte přesně v jejich stylu, máte smůlu, můžete maximálně na boulder a zkusit to příště. Pro lezení se spodním jištěním potřebujete další atestaci.

Jde to až do takových extrémů, že když si koupíte kafe nebo čaj v papírovém kelímku, je na něm napsáno “Caution hot”.  To víte, co kdyby si někdo koupil čaj a pak krám žaloval za to, že se z nevědomosti opařil.

Obecně mi přijde, že tu platí ochrana korporaci na úkor jednotlivců, zákazníků. Napadá mě ještě jeden příklad. U benzínové pumpy často musíte platit kartou, a to předem. Musíte jim prostě věřit, že vás stáhnou jen o to, co natankujete. Ale na druhou stranu – kdyby to opravdu udělali, tak je můžete soudit do aleluja.

 

3 thoughts on “Tady to podepište”

  1. Čo som počul že za čo všetko sa súdia v Amerike tak sa im ani nečudujem. Špekulanti chcú peniaze a tak hľadajú chyby v systéme,…

  2. Ahoj,
    Tvůj blog jsem četl ještě na staré adrese a vždycky si rád přečtu nové postřehy z univerzity či Ameriky. Mám prosbu: měl by si čas někdy v nějakém příspěvku popsat trošku podrobněji svoje předměty? Myslím teďka třeba ten Spacecraft Design Lab. To zní hrozně zajímavě 🙂
    Držím palce na cestování a školu 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *