Stáž u ESA

Na rozdíl od minulých letních prázdnin, kdy jsem povětšinou dělal výzkum, mám letos práci, která se více podobá tomu, co bych chtěl dělat. Jsem na tři měsíce na stáži u Evropské Kosmické Agentury (ESA).

Pracuji v Nizozemí v největším centru ESA, ESTEC. V podstatě se vracím na místo činu, protože před dvěma lety jsem dělal v Holandsku výzkum a ESTEC jsem již tenkrát navštívil. Díky tomu tu pro mě není všechno nové, vím jak to tady chodí a dokonce jsem se viděl s některými starými známými.

Když nad tím přemýšlím, tak je to vlastně moje první práce v oboru. Výzkum, i když byl někdy placený, nepočítám, a práci na bazéně také ne. Je to zkušenost, pracovat v tak velké nadnárodní firmě jako je ESA. Peníze, které se tady točí, jsou mnohem větší, než na univerzitách. Na druhou stranu se tady všechno děje velice pomalu. Například mám pocit, že trávím zbytečně moc času čekáním na emailové odpovědi nebo součástky.

Proč jsem nešel třeba do NASA, když už jsem v Kalifornii? Což o to, zájem by byl, ale problém je, že pokud člověk není občan USA nebo nemá alespoň zelenou kartu (permanent residency), je skoro nemožné získat stáž nebo práci v oboru aerospace. Tomuto tématu jsem se věnoval už dříve.

Na rozdíl od Ameriky je tu pracovní prostředí mnohem volnější. Zaměstnanci tu mají neuvěřitelně moc prázdnin. Zvlášť teď v létě odjela spousta lidí na pár týdnů pryč, ke zklamání stážistů, kteří pro ně přijeli na léto pracovat. Na druhou stranu je tu hodně možností vyžití. Od sportovišť (volejbal, tenis, golf), přes hudební skupiny po knižní klub. Správně po evropsku to tu všichni mezi pátou a šestou balí a když tu někdy náhodou zůstanu do sedmi, tak je tu vylidněno.

Na čem dělám? Navrhuji/stavím/vylepšuji/programuji model měsíčního přistávacího modulu pro testování přístrojů a simulované mise. Je to celkem pestrý projekt co se náplně týče, i když je to takové hraní si v porovnání s reálnými misemi, na kterých tu pracují zaměstnanci. Stážistům tu většinou dávají malé nebo nevýznamné projekty. To je úplný opak SpaceX, kde stážistům a nově příchozím pracovníkům naloží zodpovědnosti a úkolů, až to není příjemné.

Nevím, jestli je to úplně ono, asi by mě více bavilo pracovat v průmyslu, ale každopádně se snažím dělat co můžu v rámci možností, poznávám se s lidmi v oboru a třeba se sem na rok vrátím po dokončení studia.

lander in the field

O studiu v zahraničí a stáži u ESA jsem také psal v rozhovoru pro Euroskop.cz

One thought on “Stáž u ESA”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *