První konference

Ke konci mé stáže u ESA jsem jel na třídenní konferenci do Belgie.

Na Stanfordu se z nějakého důvodu od studentů nečeká, že by psali diplomovou práci (Master’s thesis). Místo toho si většina studentů najde míst v nějaké z laboratoří a podílejí se na dlouhodobějších projektech. Pro mnohé se tento výzkum překlene v doktorandskou práci. Já jsem na Stanfordu dělal výzkum celý minulý rok v rámci Space Rendezvous Lab. Sice nemám v úmyslu dělat PhD, ale chtěl jsem zjistit, jak to v takové laboratoři chodí, naučit se něco nového, získat peníze na studium a mít něco, co bych mohl prohlásit za svoji “diplomovou práci”.

Jak to souvisí s Belgií? Jel jsem tam totiž prezentovat svoji práci. Moje téma “Preliminary System Design of a Miniaturized Distributed Occulter/Telescope for Direct Imaging of Exozodiacal Dust and Exoplanets” se totiž pěkně hodilo na European CubeSat Symposium. Doslova to překládat nebudu, ale vysvětlil bych to tak, že jsem (spolu s dalšími spoluautory) navrhl koncept vesmírné mise, která by za pomoci dvou malých satelitů pozorovala blízké okolí hvězd.

Univerzita mi zaplatila cestu a pobyt. Kdybych si to nezařizoval všechno sám mohl bych říci, že mě Stanford poslal na mezinárodní konferenci do Belgie.

Byly to vyčerpávající tři dny, od rána do večera sedět na přednáškách, kde se po patnácti minutách vystřídalo snad přes sto lidí. Pro mě to bylo nové, protože jsem na takové konferenci předtím ještě nebyl. Dozvěděl jsem se o nejžhavějších tématech v oboru, utvořil spoustu kontaktů a zkusil si přednášet před odborným publikem, kde většina lidí věděla o tématu více než já. Moje prezentace proběhla hladce a získal jsem užitečnou zpětnou vazbu.

Krabička belgické čokolády, převlečená za nanosatelit

Co dál? Ve výzkumu sice již nepokračuji, protože mám přednášky a jiné povinnosti, ale píšu práci pro jinou konferenci, která bude na jaře v Montaně. Protože nejde jen o prezentaci, ale i o 6-20ti stránkový paper, budu moct rozvést téma své práce do detailu. Bude s tím víc práce, ale budu mít možnost vzít v potaz, co jsem se dozvěděl na konferenci v Belgii, a bude to moje první publikace, kde budu první autor.

Sice jsem se rozhodl jít po magistru pracovat, ale moje vědecká kariéra zatím vesele pokračuje dál. Super.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *