Poslední rok školy

V září jsem se vrátil z Holandska do Kalifornie a opět mi začala škola. Vzhledem k tomu, že v současné době nemám zájem pokračovat na PhD, tak je to můj poslední rok školy. Devatenáctý, jestli počítám správně. Ještě jsem ani neměl čas si ujasnit, jestli se z toho radovat nebo smutnit.

Toto léto bylo pro mě nové v tom, že jsem neměl prázdniny, protože jsem celé tři měsíce pracoval u ESA. Sice se mi sem tam povedlo odjet na víkend domů, za kamarády nebo na hory, ale to není to samé, jako strávit dva týdny na táboře. Proto si nepřipadám úplně svěží.

Měl bych dodat, že magisterské studium tu trvá oficiálně dva roky, ale většina studentů v mém oboru, kteří nepokračují na PhD, skončí už po čtyřech či pěti trimestrech. Vzhledem k tomu, že jsem se celý minulý rok kromě předmětů věnoval výzkumu, předměty, které jsem nestihl, mě čekají letos, takže tu budu až do června. Ale co, není kam spěchat, mám se tady dobře.

Jak to vypadá tento trimestr s předměty? Mám dva povinné předměty v oboru, Classical Dynamics a Aircraft Structures. K tomu jsem si přidal Machine Learning – obor na pomezí matematiky a informatiky. Je to nejznámějí a možná i největší předmět na univerzitě, který pár set studentů dělá prezenčně a mnohonásobně více dálkově. Jedná se o metody zpracování dat, které má využití napříč obory – od analýzy trhu, přes medicínu k samořídícím autům.

S výzkumem jsem skončil, teď jen píši o výsledcích příspěvek na konferenci, co bude na jaře v Montaně. Dostal jsem ale šanci vyzkoušet si jinou práci. Loni jsem měl předmět Spacecraft Design. Jelikož mě to bavilo a dostal jsem dobrou známku, přihlásil jsem se letos jako asistent, a práci jsem dostal. TA (teaching assistantship), podobně jako RA (research assistantship) na Stanfordu znamená plné stipendium. To není vůbec špatné, navíc se podívám na druhou stranu barikády, co se týče známkování, či přípravy laborek. Protože je to předmět pro magisterské studenty, pár mých studentů je stejně starých nebo i starších, a někteří jsou moji kamarádi. To mi ze začátku přišlo zvláštní, ale myslím, že s tím nebude problém.

One thought on “Poslední rok školy”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *