Jeruzalém

V říjnu jsem si odskočil ze školy na dva týdny do Izraele. Relativně na poslední chvíli se mi totiž naskytla příležitost účastnit se a prezentovat na International Astronautical Congress (IAC), jedné z největších mezinárodních konferencí roku o vesmíru.

WP_002187
Zahajovací ceremoniál IAC 2015

Jak se mi to povedlo? Každý rok se IAC koná v jiném městě.  V roce 2010 se dokonce konference podívala do Prahy. A každý rok se pár dní před IAC koná Space Generation Congress (SGC), neboli setkání studentů a mladých profesionálů ve vesmírné branži. SGC jsou tři dny nabité programem, kde účastníci diskutují o současných tématech v kosmonautice. Právě na tuto akci se mi podařilo získat stipendium, a protáhnout si letenku tak, abych stihl i IAC. Navíc díky tomu, že někdo odvolal svoji prezentaci, jsem měl příležitost zaskočit a představit práci, na které jsem dělal v létě v ESA.

Co škola? Všechny předměty, co jsem si tento trimestr zapsal, jsou nahrané na video, a úkoly mohu zasílat přes internet. Ukázalo se ale, že na úkoly vůbec není čas, tak jsem musel požádat o prodloužení termínů, nakoukat přednášky na letištích a poté zpracovat dvojitou až trojitou dávku úkolů. Není divu, že jsem z toho byl pár dní marod, ale nakonec jsem vše dohnal. Problém byl také s asistentskou prací, ale naštěstí se mi podařilo sehnat náhradu, a na dotazy studentů jsem odpovídal z konference na mobilu.

Učitě to ale celé stálo za to. Na SGC jsem poznal skvělou skupinu lidí, a celou řadu z nich jsem potkal i na IAC. Konference trvala celý týden, a mimo hlavních debat v kongresovém centru běželo asi dvacet přednášek zároveň na různá témata od průzkumu Marsu po vesmírné právo. Moje přednáška proběhla hladce a problém byl spíše vybrat, na která témata jít, než že by byla nuda. Další bonus je možnost, že z kontaktů, které jsem vytvořil, mi možná vyplyne zaměstnání na příští rok.

Neméně zajímavá byla návštěva Izraele, zvlášť v tomto neklidném čase. Bylo překvapivé na jednu stranu sledovat brutální útoky a brutální odezvy, vojáky se samopaly na každém rohu a nacionalistické pochody na jedné straně, a na druhé straně obyčejné lidi, kterým jde o to mít práci, jídlo a bezpečný domov pro svou rodinu, spíše než o to dokázat, kdo je víc.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *