Road trip

Amerika je obrovská země. Přelet z jednoho pobřeží na druhý trvá alespoň 6 hodin, a autem byste jeli asi 40 hodin čistého času, tedy alespoň týden. Bohužel je spousta zajímavých míst dostupná pouze autem, protože hromadná doprava tu úplně nekvete. Zvlášť na západě, kde jsou státy větší a vzdálenosti mezi zajímavými místy taktéž, může výlet trvat několik dnů i týdnů. Pro takový vícedenní výlet autem se vžil pojem “road trip”.

Přesně na takový road trip jsem se letos na prázdniny kolem Dne Díkuvzdání vydal s kamarádem z Čech. Stále mě to svádí k tomu, psát cestovní blog, ale na to možná časem také dojde řada. Tady bych se rád věnoval road tripu jako takovému.

Letěli jsme do Las Vegas, kde jsme si půjčili auto. Pan řidič je pod 25 let? Smůla, příplatek 25 dolarů na den. Příští rok snad už budu plnohodnotný dospělý člověk, pokud tu tedy stále budu bydlet. Na druhou stranu je tu benzín opravdu levný, kdo by nejezdil všude autem, když natankujete plnou za 30 dolarů. Viděli jsme Hoover Dam projeli si část slavné Route 66, nahlédli do Grand Canyonu, podívali se do Joshua Tree National Park a strávili den v  Hollywoodu, než jsme se vrátili na Stanford. Dlouhou chvíli nám krátilo satelitní country rádio.

Na týden to nebyl špatný výlet, 2200 km celkem. Z toho celých 1000 km jsme ujeli za jediný den při přejezdu z Arizony do Kalifornie. Kraijna byla jak z filmu: všude poušť, na horizontu hory, a silnice, co se táhne naprosto rovně do nekonečna. Rychlost nikdo neřeší, takže stačí zapnout tempomat, a držet volant rovně. To by dokázala i opice.

V jeden moment, kdy už jsme měli dojet do Joshua Tree se navigace vzpamatovala, a zahlásila, že místo jedné minuty zbývá ještě hodina a jedna minuta. No co, jeli jsme už kolik hodin, takže nic vážného. To by se v Čechách asi nestalo. Problém byl nejspíše v přejezdu časového pásma, protože mezi Arizonou a Kalifornií je časový posuv jedna hodina. Takový přejezd se vám v Evropě také stane málokdy, pokud zrovna nemíříte do Portugalska nebo na Ukrajinu. Jedete, jsou tři hodiny, a najednou jsou dvě. Aha.

WP_002280
Nekonečná dálnice v Arizoně

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *