Daně

V USA si skroro každý musí dělat daně sám. Zahraniční studenti to mají jako povinnost, ale protože spoustu Američanů má vedlejší příjmy (akcie, atd.), tak za ně nedělá daně zaměstnavatel a také si je musí dělat sami.

Celých pět let jsem na daně měl výborný software zvaný Glacier, který zahraničním studentům poskytuje Yale i Stanford. Je to jednoduché, od univerzity dostanete formuláře, podle nich vyplníte Glacier, ten vám vytiskne přiznání, to pošlete na berňák, a je hotovo. Nikdy jsem nemusel daně doplácet, naopak jsem většinou dostával přeplatek zpátky, I když to bylo třeba jen v řádech desítek dolarů. To je díky tzv. withholdingu. Zaměstnavatel (univerzita) mi platí v čistém, a moje daně z příjmu si nechá (od toho “withhold”) a pošle úřadům rovnou. Glacier mi pak spočítá, o kolik byl tento withholding přeplacen nebo nedoplacen. Důvodem, proč jsem přeplácel, je daňová smlouva mezi USA a ČR, díky které byly moje (mizerné) příjmy na pět let od daně osvobozeny.

Vše se ale změnilo k daňovému roku 2015. Po pěti letech pobytu v USA jsem postoupil z nejnižšího na druhý nejnižší stupínek v potravním řetězci americké imigrace – stal se ze mě “resident alien for tax purposes”. To ovšem znamenalo, že jsem nemohl použít ani Glacier, ani smlouvu s ČR. Byl jsem nahraný, daním, co jsem přes Glacier pět let přiznával, jsem v postatě nerozuměl.

Naštěstí existuje celá řada online daňových služeb pro Američany, které jsou buďto zadarmo do určité výše příjmu, nebo mají tzv. freemium model, což znamená, že za určité služby si můžete zaplatit.  Použil jsem tedy TurboTax, který mi byl doporučen. Vyplnit formuláře nebylo tak zlé, ale už to vypadalo, že bez smlouvy s ČR budu muset na daních doplácet. Naštěstí TurboTax našel položku, kterou jsem si jako magisterský student mohl odepsat, a najednou jsem byl v plusu. TurboTax si z toho samozřejmě odebral tučný podíl, ale já už jsem byl ve stavu, kdy jsem byl vůbec rád, že ještě dostanu peníze zpět, tak jsem to tak potvrdil a poslal.

Co bude horší, jsou daně na rok 2016. Nejen, že budu stále daňový rezident USA, ale budu již mít skutečné příjmy z Evropy, které doufám(!) nebudu muset danit navíc v USA.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *